Εορτασμός της 25ης Μαρτίου 1821

Με κάθε επισημότητα, λαμπρότητα και υπερηφάνεια το σχολείο μας γιόρτασε την Εθνική Επέτειο της Ελληνικής Επανάστασης για την Ελευθερία, αποτίνοντας φόρο τιμής στη θυσία των αγωνιστών του ’21, στους οποίους οφείλουμε την Εθνική μας υπόσταση και υπερηφάνεια.

Ήταν η στιγμή που οι Έλληνες έγραψαν ιστορία και με τις θυσίες τους και την αυταπάρνησή τους ενέπνευσαν, όχι μόνο τις επόμενες γενιές  των Ελλήνων, αλλά και ολόκληρο τον κόσμο.

Άλλωστε,  η  Ελληνική Επανάσταση έχει χαρακτηριστεί από τους ιστορικούς ως ένα από τα σημαντικότερα γεγονότα της σύγχρονης ιστορίας της Ευρώπης, αφού τα αποτελέσματά της επέφεραν τεράστιες αλλαγές που έχουν αντίκτυπο μέχρι και στις ημέρες μας.

Την Παρασκευή, 22 Μαρτίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε΄ και Στ΄ τάξεων πραγματοποίησαν την καθιερωμένη σχολική γιορτή με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Γεωργιου Γκαύρα και Ιωάννη Μίχου. Απαγγέλθηκαν ποιήματα, διαβάστηκε το χρονικό της Επανάστασης ενώ η εκδήλωση πλαισιώθηκε από τα τραγούδια της χορωδίας.

Την Δευτέρα 25 Μαρτίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου συμμετείχαν στην δοξολογία και στην κατάθεση στεφάνων που τελέστηκαν στο ηρώο στην πλατεία του χωριού. Κράτησαν ψηλά την Ελληνική σημαία παρελαύνοντας με παραδοσιακές φορεσιές και καταχειροκροτήθηκαν από όλους όσοι παρακολούθησαν την μαθητική παρέλαση.

Εγγραφές μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-25

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2024-25

Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές των μαθητών/τριών στην Α΄ Δημοτικού για το σχολικό έτος 2024 – 2025 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024. Οι αιτήσεις εγγραφής θα γίνονται στον χώρο του σχολείου καθημερινά από τις 8:30 π. μ. έως τις 12:30 π.μ.  κατόπιν συνεννοήσεως με τη διευθύντρια του σχολείου, στο τηλέφωνο 2231350130

Σημειώνεται ότι η αίτηση εγγραφής  απαραίτητα υπογράφεται και από τους δύο γονείς- κηδεμόνες.

Για την εγγραφή του παιδιού σας  θα χρειαστείτε τα παρακάτω δικαιολογητικά:

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4 α του άρθρου 7 του Π.Δ. 79/2017 (Α’ 109), όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 2 του άρθρου 44 του Ν. 4777/2021 (Α’ 25) τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

α) Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας ή Ληξιαρχική Πράξη γέννησης του παιδιού. Διευκρινίζεται ότι για την εγγραφή των μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘΑ

β) Βιβλιάριο Υγείας του παιδιού ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

γ) Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ)

δ) Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας.

ε) Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου. Η Βεβαίωση Φοίτησης δύναται να εκδίδεται και ηλεκτρονικά μέσω της ΕΨΠ (gov.gr) (KYA με αρ. 520/2024 (ΦΕΚ 658 Β’).

Από την Διεύθυνση του Σχολείου

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΖΩΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΡΚΟ

Την Τετάρτη, 3/11/2023, το σχολείο μας επισκέφθηκε το Αττικό Ζωολογικό Πάρκο.

Στόχος της εκπαιδευτικής εκδρομής ήταν αφενός τα παιδιά να έρθουν σε επαφή με άγρια ζώα από πέντε διαφορετικές ηπείρους αλλά και σπάνια οικόσιτα ζώα του τόπου μας τα οποία φιλοξενούνται στις εγκαταστάσεις του Αττικού Ζωολογικού Πάρκου, αφετέρου η ευαισθητοποίησή τους σε θέματα που αφορούν τη ζωή των ζώων, την προστασία των δικαιωμάτων των άγριων ζώων και την ευαισθητοποίηση τους έτσι ώστε, ως αυριανοί πολίτες, να προστατεύουν το περιβάλλον και να σέβονται τα ζώα και τα φυτά.

Ήταν μια υπέροχη εμπειρία για μικρούς και μεγάλους που ενθουσίασε όσους συμμετείχαν και γέμισε την καρδιές μας με εμπειρίες, προβληματισμό αλλά και θαυμασμό για τα πανέμορφα πλάσματα που ζουν στον πλανήτη μας!

Περάσαμε υπέροχα! Δείτε μερικά στιγμιότυπα από την εκδρομή μας!

Συνημμένα

Προγραμματισμός λειτουργίας Ολοήμερου προγράμματος

Προς τους γονείς του ολοήμερου,

Σας γνωστοποιούμε πως το ολοήμερο πρόγραμμα θα λειτουργήσει κανονικά από τη Δευτέρα 13/11/2023 . Το ολοήμερο πρόγραμμα αφορά  την απογευματινή ζώνη με ώρες αποχώρησης 15.00μμ και 16.00μμ.

Οι ώρες της αποχώρησης θα τηρηθούν αυστηρά για λόγους ασφαλείας των μαθητών πρωτίστως.

Το καθημερινό πρόγραμμα του ολοήμερου έχει την ακόλουθη δομή.

13.15-13.20 Μετάβαση μαθητών στην αίθουσα Ολοήμερου Προγράμματος
13.20-14.00 1η ώρα Ολοήμερου Προγράμματος – Σίτιση μαθητών
14.00-14.15 Διάλειμμα
14.10-15:00 2η ώρα – Μελέτη, Προετοιμασία (Αποχώρηση)
15:00-15:15 Διάλειμμα
15.15-16:00 3η ώρα Ολοήμερου Προγράμματος

Επιλογή διδακτικού αντικειμένου (Αθλητισμός,
Εικαστικά, Μουσική, Θεατρική Αγωγή)

(Λήξη ολοήμερου προγράμματος)

Γιορτή της επετείου της 28ης Οκτωβρίου

Αγαπητοί γονείς
Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 τα παιδιά θα προσέλθουν κανονικά το πρωί στις 8:15 π.μ, χωρίς τσάντες, θα παρακολουθήσουν τη γιορτή της επετείου της 28ης Οκτωβρίου, που θα παρουσιάσουν οι μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ και Δ΄ τάξης του σχολείου. Θα αποχωρήσουν στις 9:15 π.μ. (Οποίος γονέας και κηδεμόνας το επιθυμεί μπορεί να παραβρεθεί στη γιορτή. Ώρα έναρξης γιορτής: 8:30)
Το Σάββατο οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας που συμμετέχουν στην παρέλαση θα πρέπει να παραβρίσκονται στο προαύλιο στις 9:00 π.μ. Μετά τη λήξη της παρέλασης οι μαθητές και μαθήτριες επιστρέφουν στο σχολείο και αποχωρούν με τους γονείς τους

Καλωσήρθατε

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας 25ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ-ΑΝΘΗΛΗΣ.
Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Εκεί μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο σχολείο μας, τον κανονισμό λειτουργίας, τα νέα του σχολείου μας και τα στοιχεία επικοινωνίας του.